پنج شنبه 26 مهر 1397
در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد: ضرورت دفاع عقلانی در تبلیغ دین در سیره امام صادق(علیه السلام) تاریخ درج خبر :1397-4-23
دفاعی، عقلانی است که مبتنی بر اصول و روش های عقلی و منطقی باشد، و بر این اساس دفاع عقلانی از دین، یعنی هرگونه انديشه، عمل و گفتاري كه در نظر اهل خرد، موجب استحكام و تثبيت دين گردد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه های علمیه، همزمان با فرا رسیدن ایام شهادت رئیس مذهب شیعه ، امام جعفر صادق(علیه السلام) گفتگوی ویژه خبری شبکه قرآن صدا وسیما با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضائی مهر رئیس مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه های علمیه برگزار شد.

استاد رضایی مهر پس از تسلیت ایام شهادت امام صادق(علیه السلام) در پاسخ به این پرسش که ضرورت دفاع عقلانی از دین و ضرورت آن در تبلیغ چیست؟ فرمودند: ابتدا باید مفهوم از دین، دفاع و عقلانیت را تبیین کرد. منظور ما از دین، تمام ادیان و حیانی به ویژه اسلام می باشد که به مجموعه عقاید و احکامی که خداوند برای هدایت بشر ابلاغ کرده است گفته می شود. ایشان در ادامه پس از بیان مفهوم دفاع افزودند: دفاع صورتهای مختلفی دارد، گاهی با مال و گاهی با جان و گاهی دفاع به صورت علمی و عقلی می باشد که در اینجا محل بحث ماست. ایشان در ادامه به تبیین دفاع عقلانی پرداخته و گفتند: دفاعی، عقلانی است که مبتنی بر اصول و روش های عقلی و منطقی باشد، و بر این اساس دفاع عقلانی از دین، یعنی هرگونه انديشه، عمل و گفتاري كه در نظر اهل خرد، موجب استحكام و تثبيت دين گردد. و به تعبير ديگر، دفاع عقلاني از دين، یعنی دفاع از دين بر اساس اصول و قواعد منطقي و عقلي.

این استاد سطوح عالی حوزه در پاسخ به این پرسش که آیا دفاع از کتاب و سنت می تواند، دفاع عقلانی باشد؟ فرمودند: وقتی دفاع عقلانی عبارت شد از دفاع مبتنی بر اصول عقلي و منطقي؛ قهرا دفاع از طریق کتاب و سنت هم، دفاع عقلانی خواهد بود؛ چون دفاع عقلاني لزوما به معني دفاع از طريق ادله عقلي صرف نيست بلكه دفاعی که از تأیید عقلی برخوردار باشد را نیز شامل است. با این درک از مفهوم دفاع عقلانی می توانیم بگوییم دفاع دینی از طريق آموزه هاي كتاب و سنت نیز دفاع عقلانی از دین است. البته این در فرضی است که استناد به مستندات نقلی تمام باشد.

دکتر رضایی مهر در تبیین سیره منطقی و عقلانی امام صادق(علیه السلام) در مناظره با مخالفین فرمودند: يکي از ارکان مناظره تمرکز بر اصول مشترک است و عنصر تعقل یکی از همین اصول است و بديهي است در مباحث اعتقادي و در باب مناظرات بايد به نقطه مشترك و مقبول بين طرفين كه همان اصول و قواعد منطقي و عقلي است توجه نمود و استدلال بر هر مدعايي را از همين طريق پيگری کرد و همين رويه در مناظرات امام صادق عليه السلام با علماي يهود، نصاري، طبيعيين، مجوس، زنادقه و ديگر فرق الحادي و انحرافي جاري بود. و آن حضرت همیشه در مناظرات و مباحث علمی بر مدار عقل و منطق موضع گرفته و عمل می کردند.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی مهر در پاسخ به این پرسش که با توجه به تعریفی که از دفاع عقلانی از دین شد، دفاع غیر عقلانی از دین به چه معنا خواهد بود، گفتند: دفاع از هر امری، اگر از راه منطقی وعقلانی نباشد دفاع عقلانی نخواهد بود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه افزود: بنای حوزه های علمی و راه اندازی کرسی های علمی و آزاد اندیشی و تربیت شاگرادان فراوان جهت تبلیغ و دفاع از دین و مذهب حقه شیعه و انجام مناظرات و گفتگوهای منطقی و عقلانی که نتایج بسیار زیادی داشته است برخی از نمودهای سیره علمی و عملی امام صادق(علیه السلام) به عنوان حافظ دین و سنت پیامبر اسلام(صل الله علیه وآله وسلم) است. ایشان در ادامه به برخی از نتایج سیره علمی و عملی آن امام علیه السلام در تبلیغ دین از قبیل سکوت مخالفین در مقابل برهان های عقلانی امام صادق(علیه السلام)   ،اثبات حقانیت اسلام و مذهب حقه شیعه، اثبات برتری اسلام بر سایر ادیان و مذاهب و جاودانگی اسلام، اشاره کردند.

ایشان در پایان این گفتگوی زنده خبری ابراز داشتند، لزوم برخورداری از سعه صدر؛ استفاده از اصول و قوانين منطقي و عقلاني؛ عدم انحراف از مشي منطقي و عقلاني؛ لزوم برخورداری از اطلاعات لازم و کافی در موضوع مورد بحث؛ دفاع قاطعانه از دین و آموزه های دینی و لزوم دشمن شناسی و مقابله قاطعانه با دشمنان برخی از پیام های سیره منطقی و عقلانی امام صادق(علیه السلام) در تبیین و تبلیغ و دفاع از دین است که باید برای جامعه نخبگانی و همه ما مورد توجه تام باشد.  

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :
پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.