پنج شنبه 26 مهر 1397
در سیصد و نوزدهمین نشست کانون گفتمان دینی بیان شد: تببین اصول ثابت و متغییر سبک زندگی قرآنی تاریخ درج خبر :1397-2-5

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات سیصدو ونوزدهمین نشست علمی کانون گفتمان دینی با عنوان"اصول ثابت و متغییر سبک زندگی قرآنی" اردیبهشت ماه سال جاری در جمع طلاب حوزه علمیه باب العلم کاشان  برگزار گردید که حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضائی اصفهانی به بیان اصول ثابت و متغیر سبک زندگی قرآنی پرداخت.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضائی در بیان اصول ثابت قرآنی سبک زندگی با  اشاره به قریب به 2000 آیه از آیات قرآن این اصول را به 4 دسته، اشارات قرآن، شگفتی های قرآنی،  اعجازهای علمی قرآن و  نظریه پردازی های علمی قرآن تقسیم نمودند.
 وی افزود : در دسته اول آیاتی مانند" أَفَلَا يَنظُرُونَ إِلَى الْإِبِلِ كَيْفَ خُلِقَت " (غاشیه/17) که اشاره به طبیعت است ، نکته ی علمی خاصی ندارند بلکه خداوند حس تفکر را در انسان  رشد می دهد و این تفکر به رشد علمی فرد می انجامد.
این استاد سطوح عالی حوزه های علمیه  در بیان قسم دوم افزود: نکات علمی شگفت آوری  مانند آیه "وَ تَرَى الْجِبالَ تَحْسَبُها جامِدَةً وَ هِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذِي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْ‌ءٍ إِنَّهُ خَبِيرٌ بِما تَفْعَلُونَ " (نمل/88) وجود دارد، که دراین آیه قرآن خلاف حس بشر و خلاف علم زمان نکاتی را بیان می کند مثلا در آن زمان هیئت بطلمیوسی که قائل به چرخش خورشید دور زمین بود، قرآن خلاف آن را در این آیه(وَ هِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ) بیان می کند.
دکتررضائی اصفهانی در تببین قسم سوم گفت: قرآن گاهی یک مطلب علمی را بیان می کند که کسی قبل از آن، آن مطلب را بیان نکرده است مانند آیه "وَمِن کُلِّ شَیْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ" (ذاریات/ 49) که تا قبل از ان هیچکس قائل به این مطلب نبوده است که همه چیز در عالم زوج است و در قرن بیستم، بشر به این نظریه رسید که عالم بر اساس زوج بودن قرار گرفته است.
استاد جامعه المصطفی العالمیه در بیان قسم چهارم اصول قرآنی سبک زندگی  افزود: گاهی قرآن مطلبی را که هنوز کشف نشده و برای بشریت مجهول است را مطرح می نماید مانند آیه 29 سوره شوری "وَ مِنْ آياتِهِ خَلْقُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما بَثَّ فِيهِما مِنْ دابَّةٍ وَ هُوَ عَلى‌ جَمْعِهِمْ إِذا يَشاءُ قَدِيرٌ"(شوری/29) که به وجود موجوداتی در زمین و آسمان ها هستند ولی هنوز بشر آنها را کشف نکرده است اشاره می کند.
 در پایان این استاد حوزه و دانشگاه به سؤالات حاضرین پاسخ داد.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :
پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.