پنج شنبه 26 مهر 1397
حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضایی مهر: مهمترين و بزرگترين جهاد از حيث منزلت پيش خداوند جهاد متكلمين در حل شبهات مبطلين و دشمنان دين است. تاریخ درج خبر :1396-12-20

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن رضایی مهر رییس مرکز، در مراسم رونمایی از نرم افزار پاسخ ویژه کلام اسلامی در سالن اجتماعات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: تمایز موضوعات علوم سوای آن که منشأ تمایز علوم هستند، معیار شناسایی ارزش علوم نیز می باشند یعنی شرافت علوم از رهگذر ارزش موضوعات آنها تبیین پذیر است.
وی افزود:  یکی از علومی که به لحاظ موضوع در اوج اهمیت و شرافت قرار دارد، علم کلام است؛ زیرا موضوعش ذات و صفات باری تعالی است که اشرف و اقدس موضوعات است. البته سوای والایی موضوع علم کلام، اهداف، ابزار و فواید آن، بر جایگاه رفیع این علم افزوده است تا آنجا که این علم، مورد عنایت خاص حضرات معصومین علیهم السلام در سیره علمی و عملی شان بوده است. چرا كه دفاع از عقايد دينيه و حفظ مرزهاي عقيدتي اسلام، از اهداف مقدسه انبياء -علیهم السلام- بوده و ائمه ـ عليهم السّلام ـ نيز همين مسلك را داشته‎ و متكلمين نيز همين رويه را اخذ كرده‎اند.
ایشان در این خصوص اشاره فرمودند که: امام صادق ـ عليه السّلام ـ ‎فرمودند: انّ افضل الفرائض و اوجبها علي الانسان معرفة الرب والاقرار له بالعبودية»؛ بهترين و واجب‎ترين فريضه بر انسان شناخت خدا و اقرار به عبوديت اوست (بحارالانوار، 4/54و55).
دکتر رضایی مهر افزود: آن حضرت شاگردان برجسته ای در علوم مختلف تربیت کردند اما متکلمین از شاگردان آن حضرت از توجه خاص برخوردار بودند. هشام بن حكم از شاگردان مبرز آن حضرت در علم كلام و مباحث مربوط به خدا و اثبات وجود و صفات او و ساير مباحث كلاميه بود. همه متفق اند تکر یم خاص آن حضرت از هشام بن حکم، به خاطر مهارت او در علم کلام و فضیلت این علم بر سایر علوم دینیه بوده است.
استاد سطوح عالی حوزه افزود: مناظرات كلامي و عقلاني ائمه ـ عليهم السّلام ـ در دفاع از وجود خدا و صفات او و عقايد ديني در مقابل با زنادقه و منحرفين در سیره علمی و عملی آن بزرگواران که بر کسی پوشیده نیست گویای اهمیت این علم است.
در تبیین این مطلب دکتر رضایی مهر بیان داشتند که: محقق  طوسی رحمة الله علیه اساس همه علوم دینی را علم اصول دین دانسته است زیرا؛ مسایل آن بر محور یقین استوار بوده و بدون این علم، ورود و تحقیق در سایر علوم مانند اصول فقه و فروع آن امکان ندارد و شروع در این علوم بدون علم اصول دین، مانند بنای بدون پایه و اساس است (تلخیص المحصل، ص 1). طبرسي در تفسير شريف مجمع‎البيان دفاع متكلمين از آموزه‎هاي ديني و حل شبهات منكرين را جهاد بزرگ خوانده‎ و در ذيل آية شريفة «فلا تطع الكافرين و جاهدهم به جهاداً كبيراً» مي‎نويسد: «اين آيه دلالت دارد بر اينكه مهمترين و بزرگترين جهاد از حيث منزلت پيش خداوند جهاد متكلمين در حل شبهات مبطلين و دشمنان دين است».
حجت الاسلام والمسلمین رضایی مهر در بیان چالشها بیان کردند که شکی نیست عمده سؤالات و شبهات و چالش های فکری – فرهنگی و اختلافات بین جوامع اسلامی و غیر اسلامی که منجر به فجایع دردناک و خونریزهای بی  حساب گردیده است، منشأ اعتقادی داشته و ناشی از درک نادرست از اعتقادات دینی بوده است، و باز شکی نیست  که اعمال انسان و همه التزامات او در هر حوزه ای، ناشی از حقیقتی به نام "اعتقاد" است؛ اعتقادی که تضعیف آن مساوق با رنگ باختن و بلکه ترک آن التزامات و در نتیجه سرگردانی در وادی حیرت و گمراهی است، آنچه گفته شد همه و همه دلالت بر اهمیت و صدارت علم اصول اعتقادات دارد؛ امری که متأسفانه نسبت به توسعه آن نه تنها توجه کافی و لازم نشده بلکه در مقاطع و مواردی مغفول مانده است.
ایشان در بیان نکات مهم فرمودند که نکته قابل ذکر دیگر در این جلسه علمی و نورانی آن است که وظیفه همه ما نه تنها دفاع از عقاید دینی که دفاع از عقاید شیعی در قالب تبیین، تبلیغ و پاسخ به شبهات است. وقتی مذهب حقه تشیع آیینه تمام نمای اسلام ناب است، آیا دفاع از این مذهب به طور خاص تکلیف شرعی نیست؟! آیا نشر و ترویج عقاید خاصه مدرسه اهل بیت علیهم السلام ضرورت عقلیه ندارد؟ واقعا حد مسئولیت ما تا کجاست و تا چه حد در انجام وظیفه پیش رفته ایم؟ بنابراین با توجه به ضرورت دفاع برهانی از دین و آموزه های دینی ناظر به شؤونات مختلف بشری، لازم است تا علم کلام و ترویج عقاید متقن اسلامی گسترش یافته و مورد توجه خاص قرار گیرد.
رییس مرکز مطالعات در تشریح این نرم افزار افزود: نرم افزار «پاسخ ویژه کلام اسلامی» فعالیتی علمی در همین راستا از مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات است که تقدیم جامعه اسلامی می گردد و امید است مقبول خداوند متعال و امام زمان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار گیرد.
ایشان در خاتمه از تلاش های خالصانه همه عزیزانی  که در تهیه این نرم افزار،  تلاش کردند تقدیر و تشکر نمودند.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :
پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.