پنج شنبه 26 مهر 1397
فضيلت پاسخ‌گويي به شبهات در نگاه آيت‌الله العظمي وحيد خراساني تاریخ درج خبر :1393-12-14
حضرت آيت الله العظمي وحيد خراساني اهميت پاسخ گويي به شبهات را فوق تصور دانسته و با استناد به سوره عصر گفتند: طبق آيات اين سوره تنها کساني از خسران به دور هستند که در بعد فردي ايمان داشته و عمل صالح انجام مي دهند و در بعد اجتماعي توصيه به صبر و حق مي‌نمايند.

ايشان با قرائت آيه شريفه «ادعُ الي سَبيل ربّکَ بالحکمةِ و المُوعظةِ الحَسَنه و جادِلهُم بالّتي هي أحسَن» افزودند : دعوت به سبيل الهي بايد به وسيله حکمت و موعظه حسنه باشد، اين آيه خطاب به پيامبر است و کار شما نيز کار پيامبرگونه است؛ به شرطي که اين کار را خوب انجام دهيد.

استاد دروس خارج حوزه با ذکر حديثي از اميرالمومنين علي عليه السلام بيان داشتند: حضرت امير مي فرمايند هرکسي از شيعيان ما که عالم به علوم ما باشد و يکي از اين سه کار را انجام دهد يعني خيري را به مردم ياد دهد، ويا قفل جهلي را باز کند و نيز شبهه اي را که از سوي دشمنان به قلوب ايتام ما وارد شده، از بين ببرد و برطرف کند؛ در قيامت محشور مي شود به طوري که خداوند تاجي بر سرش قرار مي دهد که نور آن تاج، تمام محشر را منور مي کند. همچنين خداوند حلّه اي بر قامت او مي پوشاند در حالي که در مقابل يک رشته از آن حله، تمام دنيا و مافيها قابل اندازه نيست.

حضرت آيت الله وحيد خراساني در ادامه حديث يادآور شدند: منادي ندا مي دهد هرکس که گرفتار شبهه اي در عقايدش بوده و شبهه بوسيله آن پاسخگو رفع شده، فرد پاسخگوي به شبهات مي تواند همه آن افراد را در بين اهل محشر خوشه چين کرده و با خود به بهشت ببرد.

ايشان با تقسيم بندي علوم بر طبق روايات به سه قسمت عقائد حقه، مکارم اخلاق و احکام، گفتند: در پاسخگويي به شبهات، با حوصله و با صرف وقت جواب دهيد. با زبان خوش سخن بگوييد و در حالت خستگي و کسلي جواب گو نباشيد.

ايشان با ذکر روايتي از رفتار حضرت زهرا سلام الله عليها در پاسخ به شبهه زني که يک سوال را چندين بار پرسيد، اشاره کردند که حضرت زهرا (س) در مورد عذرخواهي زن از پرسش مکرر فرمودند : به جاي اينکه تو از من عذرخواهي کني، من بايد شکرگذار تو باشم. زيرا هر بار که تو سوال نمودي، خداوند به من تا عرش جواهر داد.

بر اساس گزارش انديشه قم، ايشان که در ديدار مديران و جمعي از محققين مرکز مطالعات و پاسخ گويي به شبهات با معظم له سخن مي گفتند ، همه را توصيه کردند که قرآن را بخوانيد و ثواب آن را به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف هديه کنيد.

اين مرجع تقليد يادآور شدند: اين کار را به مردمي هم که از شما سوال دارند، توصيه کنيد. زيرا اگر اين قرآن را به ايشان هديه کرديم، نکره تبديل به معرفه و اکسير اعظم شده و سبب مي شود که طبق روايات صحيح السند، شخص توفيق همراهي با حضرت پيدا نمايد.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :
پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.