پنج شنبه 26 مهر 1397
«نیازسنجی پژوهشی» برای پاسخگویی به شبهات از ضروریات امروز حوزه است تاریخ درج خبر :1393-12-14
دبیر دوم شورای عالی حوزه:«نیازسنجی پژوهشی» برای پاسخگویی به شبهات از ضروریات امروز حوزه است دبیر دوم شورای عالی حوزه‌های علمیه، اجرای طرح «نیازسنجی پژوهشی» برای پاسخگویی به نیازهای امروز جامعه را از ضرورت‌های امروز حوزه‌های علمیه دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله سید محمد غروی با اشاره به ضرورت نیازسنجی پژوهشی اظهار کرد: مسائل ضروری برای پژوهش فراوان است؛ یعنی جا دارد تا نسبت به همه آنچه که گذشتگان در زمینۀ فقه، اصول، فلسفه، کلام و امثال اینها کار کردند، تحقیق شود.

وی افزود: امروزه یک سری پرسش‌ها و تحقیقات برای ما اولویت دارد که پاسخ‌های جدیدی را می‌طلبد. سئوال‌ها به فرض که ریشه‌هایش در گذشته باشد، امروزه به صورت نو مطرح می‌شود. با توجه به این نکته، باید اولویت‌بندی کنیم که چه سئوال‌ها و موضوعات تحقیقی اولویت دارد یا فعلاً اولویت ندارد.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: با توجه به حجم سئوال‌هایی که امروزه مطرح است و همه آن سئوال‌ها نیز از داخل نیست؛ بلکه بیشتر آنها از بیرون مرزها و برای زیر سئوال بردن اسلام و تشیع است، نیازسنجی پژوهش ضرورت پیدا می‌کند.

دبیر دوم شورای عالی حوزه‌های علمیه بیان داشت: پاسخ به این سئوال‌ها در بسیاری از موارد، تحقیقات جدیدی را می‌طلبد. از سوی دیگر، هر قدر امکانات در این دنیا بیشتر شود، تغییر و تحول در زندگی‌ها نیز افزایش یافته و تکنیک و صنعت رشد پیدا کند، متناسب با این تغییرات، سؤالات جدیدی هم مطرح خواهد شد و طبیعتا این سئوال‌ها نیاز به تحقیقات جدّی دارد.

وی ظرفیت حوزه در بسیاری از زمینه‌ها مثل فقه، اصول، فلسفه، کلام، عرفان اخلاق و نظایر اینها را بسیار وسیع برشمرد و بیان کرد: مهم، مسئله‌شناسی است که باید در اولویت قرار گیرد. تشخیص مسئله، تعیین جایگاه آن و اینکه چگونه باید به آن پرداخته و زوایای آن را پژوهش کرد، بسیار مهم است.

آیت‌الله غروی گفت: امروزه نیازها توسعه پیدا کرده و نمی‌توانیم نسبت به برخی علوم بی‌تفاوت باشیم و بگوییم این مربوط به دانشگاهی‌ها است و ما نباید ورود پیدا کنیم. در حال حاضر در برخی از علوم انسانی، تحقیقات خوبی در خارج از حوزه‌ها انجام شده که البته اکثراً دیدگاه‌ها و افکار بیرون از کشور وارد آنها شده است.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: این دست کارها، وقتی به داخل کشور راه پیدا می‌کند، می‌تواند بر افراد و فرهنگ کشور تأثیر بگذارد. در چنین وضعیتی است که باید حوزه در این زمینه‌ها ورود کند، لازمه این ورود هم آن است که نیازها را به خوبی بشناسد تا بتواند برخوردی فعال با آن داشته باشد؛ بنابراین نمی‌توان گفت که اصلاً نیازی در کار نیست؛ زیرا هر چه که وارد می‌شود بد نیست؛ بسیاری از چیزهایی که امروزه از کشورهای دیگر وارد زندگی ما شده و از آنها بهره می‌بریم؛ همانند بسیاری از تکنیک‌ها، صنعت‌ها و فراورده‌ها، به گونه‌ای است که اگر یک روز نباشند، زندگی‌ها مختل می‌شود.

عضو جامعه مدرسین یادآور شد: حوزه با علوم، معارف و مبانی عقیدتی و فکری آشنا است. از طرف دیگر، تفکر هم مرز نمی‌شناسد. در نتیجه، حوزه علمیه نمی‌تواند نسبت به این مسائل بی‌تفاوت بوده و نقش صرفاً سلبی داشته باشد.

دبیر دوم شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: باید بتوانیم با تفکر‌ اصیل خویش که متخذ از کتاب، سنت و علوم عقلی مورد تأیید کتاب و سنت است در زمینه‌های مختلف با آنها برخورد کنیم. خوبی‌هایی را که امروزه در این علوم و فرهنگ‌ها رقم خورده، بگیریم و بدی‌هایش را کنار گذاریم.

وی اضافه کرد: روحانیت و حوزه در چنین وضعیتی باید مانند مراقب و دیده‌بان، دائماً تحرکات بیرونی را رصد کرده و ‌ببینند چه کالاهای فرهنگی و اعتقادی وارد شده چه چیزهای بعداً وارد خواهد شد تا بتوانند چگونگی و نوع برخورد و رفتار خود با آن را ترسیم کنند. پس نیازسنجی، کار بسیار مهمی است؛ البته لازمۀ نیازسنجی این است که بدنۀ حوزه با این علوم آشنایی پیدا کند و روش‌های علمی را بداند.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :
پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.