پنج شنبه 26 مهر 1397
فلسفه پاسخگوی نیازهای فکری جامعه امروز است تاریخ درج خبر :1394-2-10
آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار اعضای مجمع عالی حکمت: فلسفه پاسخگوی نیازهای فکری جامعه امروز است

یکی از مراجع تقلید بر ضرورت استخراج قواعد عقلی و فلسفی در حوزه‌های علمی تاکید کرد و گفت: فلسفه علمی می‌تواند پاسخگوی نیازهای فکری و شبهات امروز جامعه باشد.
خبرگزاری فارس: فلسفه پاسخگوی نیازهای فکری جامعه امروز است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی موسسه اسراء، اعضای شورای هئیت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی با حضور در محل بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با آیت‌الله جوادی‌آملی دیدار و گفت‌وگو کردند.
آیت‌الله جوادی‌آملی در این دیدار اهمیت احیای تفکر عقلانی در جامعه را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: اگر بخواهیم تفکر عقلی داشته باشیم باید تا آنجا که امکان دارد از اعتباریات فاصله بگیریم. فضای دنیا فضای اعتباریات است، اعتباریات هرچند طیب و طاهر باشند باز محدوده آنها به محدوده دنیا است حال آنکه فلسفه در این محدوده نمی‌تواند اسیر بماند و برای رشد باید آسمانی باشد.

وی ادامه داد: فیلسوف به قدر ضرورت باید با اعتباریات سر و کار داشته باشد تا متاثر از آنها نباشد، اینکه تاکید روایات ما این است که انسان نباید در دنیا زندگی کند از این نظر است که انسان بالاتر و والاتر بیندیشد.

این مرجع تقلید با تاکید بر ضرورت استخراج قواعد عقلی و فلسفی در حوزه‌های علمی اظهار کرد: قواعد عقلی و فلسفی بکر مانده و باید مانند قواعد فقهی و اصولی توسط آزاد‌اندیشان متدین استخراج شود چرا که فلسفه علمی است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای فکری و شبهات امروز جامعه باشد.

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :
پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.